אחד מתפקידיו המרכזיים של ארגון העיתונאים הוא שמירה על חופש העיתונות. לאורך השנים הארגון מנהל מאבקים למען הגנה על עיתונאיות ועיתונאים בעת מילוי תפקידם, בעוד הם מותקפים ע"י כוחות הביטחון, המון מוסת או בעלי שררה. ללא ביטחון אישי והכרה ציבורית רחבה בערך העבודה העיתונאית ושמירתה על הדמוקרטיה הישראלית, לא יוכלו עיתונאים ועיתונאיות למלא כהלכה את תפקידם. לאור המתקפות הגוברות כנגד ציבור העיתונאים, הקמנו את הכלי הזה, שמטרתו לעקוב מקרוב אחר תקיפות כנגדם/ן ולשקף באופן מלא את המציאות בה פועלים עיתונאים ועיתונאיות בישראל. 
עיתונאי/ת אשר הותקף/ה באופן פיזי או ברשתות החברתיות בעת מילוי תפקידו/ה, מוזמן/ת לדווח בכפתור "דווחו לנו".
 גברים
 נשים

היכן ומתי ארעו התקיפות כנגד עיתונאים/ות?

במפה מוצגים כל מקרי התקיפה שהתקיימו מאז תחילת שנת 2020
מבט על
המחאות רבות המשתתפים אשר פרצו ברחבי הארץ כתוצאה מהמהפכה המשטרית (או ה"רפורמה") של ממשלת נתניהו במהלכה קודמו קבוצת חוקים המשנים את אופיו של המשטר בישראל, החלו בחודש דצמבר. בתחילה התקיימו הפגנות שקטות ורבות משתתפים במוצאי שבת, בשילוב עם החרפת המחאה בדמות "ימי שיבוש" בהם מתקיימות מחאות ופעילויות גרילה שמטרתן לשבש את סדר היום ולהעלות מודעות לסכנה בהפיכה המשטרית.

עם התקדמות החקיקה בכנסת, גבר המתח ברחובות ואירועי המחאה החלו להתפשט על פני ימי השבוע, כך שנוצרים מוקדי חיכוך בין מפגינים לכוחות הביטחון ובין מפגינים תומכי המהפכה למתנגדיה. עיתונאים רבים מסקרים את האירועים בשטח ונקלעים לרוב למקרים של שידור מתוך קבל המפגינים משני הצדדים ובשל כך לעתים חווים מתקפות, קללות ואלימות בהתאם לזהות גוף השידור לו הם משתייכים.

עם השלמת חקיקת ביטול עילת הסבירות, פרצו מחאות ברחבי הארץ והעיתונאים רבים שסיקרו את המחאות הותקפו על ידי מפגינים שהפריעו לשידור והותקפו מילולית ופיזית ובמקביל כוחות המשטרה הפעילו אלימות לא מידתית כלפי עיתונאים אשר הציגו תעודת עיתונאי.
אירוע החודש

פרץ חדש של הפגנות נגד ההפיכה המשטרית (או "הרפורמה" במערכת המשפט), החל לאחר תחילת מהלך החקיקה של ביטול עילת הסבירות ע"י הקואליציה בכנסת. ההפגנה הגדולה ביותר באזור רחוב קפלן בת"א הובילה אלפי מוחים להפגין ולקראת סוף הערב רבים מהם צעדו במטרה לרדת לאיילון ולחסום אותו. צלמים שהתמקמו בשטח כך שיוכלו לסקר כהלכה את האירועים, היו בקשר עם שוטרי יס"מ על מנת לאפשר להם גישה לאזור שנמצא מעבר לקווי החסימה המשטרתית. למרות שהייתה מודעות גלויה לנוכחות העיתונאים, הופעלה מכת"זית כך שפגעה בחוזקה בצלם והכתב גיא גרין והוא הובל לאיכילוב עם פגיעה באחת מעיניו.
כל מקרי התקיפה
השתמשו במסננים על מנת למיין את מקרי התקיפה
 

טיפול המשטרה באלימות נגד עיתונאים

נתוני תקיפת עיתונאים להורדה

#עיתונאים_תחת_מתקפה בטוויטר